BIOGRAFIA

ssz-portret-e1554233175379.jpg

ENG

Sebastian Szymański (ur. 20 grudnia 1982 w Warszawie) – polski kompozytor muzyki klasycznej. Członek zwyczajny i stypendysta ZAiKS (wielokrotnie), stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, członek założyciel Towarzystwa Naukowego EDUCARE – Sekcja Sztuki, założyciel Limanowskiej Orkiestry Kameralnej oraz orkiestry Sinfonietta. Laureat wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów kompozytorskich.

Absolwent Wydziału Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. dr hab. Pawła Łukaszewskiego (dyplom 2015) oraz Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie – praca magisterska napisana pod kierunkiem prof. dr hab. Jana Decyka z zakresu Muzyki Sakralnej (2012). Doktorant Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie (od 2015) – obszar badań – Współczesna Muzyka Sakralna, Teologia Muzyki. W 2017 roku uzyskał stopień licencjata kościelnego nauk teologicznych z zakresu Muzyki Kościelnej.

Utwory Sebastiana Szymańskiego były wykonywane na koncertach kameralnych i symfonicznych w Polsce i za granicą m.in. przez: solistów: Artur Janda, Marcin Tadeusz Łukaszewski, Christian Krämer, Anna Mikołajczyk-Niewiedział, Justin Snyder, Kai Schumacher; dyrygentów: Sebastian Perłowski, Jan Łukaszewski, Paweł Łukaszewski, Agnieszka Franków-Żelazny, Michał Klauza, Bartosz Michałowski, Stanisław Strączek; zespoły: Chór Katedry Warszawsko-Praskiej Musica Sacra, Polski Chór Kameralny, Polski Narodowy Chór Młodzieżowy, Chór Opery Krakowskiej, Górecki Chamber Choir, Chór i Orkiestra Filharmonii Krakowskiej, Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej, Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, Polska Orkiestra Radiowa i inni.

Dorobek naukowy Sebastiana Szymańskiego obejmuje referaty i artykuły z zakresu współczesnej muzyki sakralnej, teologii muzyki oraz twórczości, które zostały przedstawione podczas wielu konferencji, seminariów naukowych i warsztatów o zasięgu krajowym i międzynarodowym (w tym zagranicznych).

Nagrody

 • Nagroda I miejsce za utwór O orzchis Ecclesia do słów św. Hildegardy z Bingen na chór mieszany, trąbkę i organy (2020) podczas V Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego Fide et amore.
  13.11.2020 r. Katowice / Żory.
 • Nominacja do nagrody FRYDERYK 2020 w kategorii „Album Roku Muzyka Współczesna” za płytę ŚPIEWAJMY – MŁODZI MŁODYM w wykonaniu Polskiego Narodowego Chóru Młodzieżowego pod dyrekcją Agnieszki Franków-Żelazny, na której znalazł się utwór Sebastiana Szymańskiego Śpiewajcie do słów św. Augustyna z Hippony.
  29.01.2020 r. ZPAV.
 • Nagroda Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS 2019 w kategorii „Muzyka chrześcijańska – klasyczna” za płytę PIE IESU w wykonaniu Chóru Katedry Warszawsko-Praskiej Musica Sacra pod dyrekcją Pawła Łukaszewskiego, na której znalazł się utwór Sebastiana Szymańskiego Pie Jesu na chór żeński.
  04.04.2019 r. SWK.
 • Nominacja do nagrody FRYDERYK 2019 w kategorii „Album Roku Muzyka Współczesna” za płytę PIE IESU w wykonaniu Chóru Katedry Warszawsko-Praskiej Musica Sacra pod dyrekcją Pawła Łukaszewskiego, na której znalazł się utwór Sebastiana Szymańskiego Pie Jesu na chór żeński.
  01.02.2019 r. ZPAV.
 • Grand Prix za utwór Intrada na odsłonięcie i zasłonięcie cudownej figury Matki Boskiej Bolesnej na orkiestrę symfoniczną w konkursie plastyczno-literacko-muzycznym „Matka Boska Limanowska w moim życiu”.
  10.09.2016 r. Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej.
 • Wyróżnienie za utwór Jezu, ufam Tobie na chór mieszany w kategorii: Utwór chóralny a cappella podczas I Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego w Kaliszu do wierszy ks. Jana Twardowskiego.
  29.01.2016 r. Aula im. prof. Jerzego Rubińskiego, Wydział Pedagogiczno-Artystyczny w Kaliszu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

***

28 marca 2010 roku w Kościele pw. Świętego Ducha w Legionowie odbyło się prawykonanie pierwszej dużej formy kompozytora Passio Domini Nostri Jesu Christi na sopran, alt, tenor, bas, chór dziecięcy i mieszany oraz orkiestrę symfoniczną [ca 80’]. Koncert ten odbył się w 5. rocznicę śmierci papieża Jana Pawła II. Natomiast kolejne wykonanie z 13 czerwca 2010 roku to koncert dziękczynny za beatyfikację ks. Jerzego Popiełuszki.

16 października 2011 roku w 33. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Papieża w Ratuszu Miasta Legionowo miało miejsce prawykonanie utworu Ad Astra na sopran, saksofon, instrumenty etniczne, perkusję, gitarę, fortepian, chór żeński i orkiestrę smyczkową [ca 60’], do wykonania którego kompozytor zaprosił do współpracy muzyków jazzowych m.in. pianistę Sławka Jaskułke i saksofonistę Grzecha Piotrowskiego.

We wrześniu 2014 roku w gmachu Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku Polski Chór Kameralny wraz z Orkiestrą Filharmonii Bałtyckiej pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego dokonał nagrań utworów Sebastiana Szymańskiego: Jezu, ocal nas!, Dignity of a man, Modlitwa, Lament, Ezechielis, Adagio for strings, Psalmus 91, Waltz.

W 2015 roku kompozytor ukończył pracę nad utworem Błagania na fortepian i taśmę [ca 11’]. Prawykonanie przez Tomasza Lupę odbyło się 8 maja 2015 roku podczas Koncertu Prawykonań na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Utwór ten był wielokrotnie wykonywany za granicą m.in.: w Alter Ratssaal w Baden-Baden (6 sierpnia 2016 roku, Niemcy), Köthen (4 września, 2016 roku, Niemcy) czy na University of Michigan School od Music (16 kwietnia 2018 roku, USA).

W wigilię 100-tnych urodzin ks. Jana Twardowskiego 31 maja 2015 roku na Zamku Królewskim w Warszawie odbyło się prawykonanie utworu Przebudzenie do słów ks. Jana Twardowskiego na sopran, baryton, chór mieszany i orkiestrę symfoniczną [ca 30’] z udziałem Anny Mikołajczyk-Niewiedział – sopran, Artura Jandy – baryton, Chóru Katedry Warszawsko-Praskiej Musica Sacra przygotowanego przez Pawła Łukaszewskiego oraz Polskiej Orkiestry Radiowej pod dyrekcją Michała Klauzy. Koncert ten uroczyście rozpoczął festiwal Słowo Zabiera Głos.

Również w 2015 roku kompozytor ukończył pracę nad dwoma utworami chóralnymi: Jezu, ufam Tobie do słów ks. Jana Twardowskiego na chór mieszany [ca 3’], który 29 stycznia 2016 roku został nagrodzony Wyróżnieniem im. prof. Jerzego Rubińskiego podczas Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego w Kaliszu i wykonany po raz pierwszy przez Studencki Chór Kameralny WPA UAM pod dyrekcją Eryka Szolca oraz Pie Jesu na chór żeński [ca 3’], którego prawykonanie z udziałem Chóru Katedry Warszawsko-Praskiej Musica Sacra pod dyrekcją Pawła Łukaszewskiego miało miejsce 8 maja 2016 roku podczas XXVI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej Gaude Mater w Bazylice Katedralnej Świętych Michała i Floriana w Warszawie. Utwór ten znalazł się na płycie Pie Iesu Chóru Katedry Warszawsko-Praskiej Musica Sacra, która została nominowana do nagrody FRYDERYK 2019 w kategorii Album Roku Muzyka Współczesna oraz otrzymała Nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Katolickich
FENIKS 2019.

W 2018 roku na zamówienie Narodowego Forum Muzyki kompozytor napisał utwór Śpiewajcie do słów św. Augustyna z Hippony na chór mieszany [ca 5’], który został prawykonany w ramach projektu Młodzi Młodym przez Polski Narodowy Chór Młodzieżowy pod dyrekcją Bartosza Michałowskiego 13 lipca 2018 roku w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu, wykonany ponownie 14 lipca 2018 roku w Sali Koncertowej Radomskiej Orkiestry Symfonicznej i 15 lipca 2018 roku w Muzeum Lubelskim oraz nagrany w lutym 2019 roku w gmachu Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. Płyta z utworem kompozytora ŚPIEWAJMY! Młodzi – młodym została nominowana do nagrody FRYDERYK 2020 w kategorii Album Roku Muzyka Współczesna.

W dorobku artystycznym Sebastiana Szymańskiego ważne miejsce zajmują utwory użytkowe związane z Kościołem Katolickim do których należą m.in.: napisana w dwóch wersjach (na odsłonięcie i zasłonięcie) w latach 2015-2014 Intrada Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej na orkiestrę symfoniczną. Prawykonana i nagrana przez Orkiestrę Reprezentacyjną Straży Granicznej pod dyrekcją Stanisława Strączka 18 czerwca 2016 roku od 11 września 2016 roku towarzyszy codziennie odsłonięciu i zasłonięciu cudownej figury Matki Boskiej Bolesnej w Bazylice Limanowskiej; powstała w 2016 roku Intrada Sanktuarium Matki Bożej Łukawieckiej na nonet instrumentów dętych i perkusję; powstała w dwóch wersjach (na odsłonięcie i zasłonięcie) w 2018 roku Intrada Sanktuarium Przemienienia Pańskiego w Krużlowej na orkiestrę symfoniczna, która od Niedzieli Wielkanocnej 2019 roku towarzyszy odsłonięciu i zasłonięciu cudownego obrazu Pana Jezusa Przemienionego; napisany w 2017 roku utwór Za Chrystusem do słów s. M. Teresy Anny Izworskiej OSC na chór mieszany z towarzyszeniem organów będący Oficjalnym Hymnem V Synodu Diecezji Tarnowskiej.

16 października 2019 roku w wawelskiej katedrze odbyło się wykonanie 4 z 7 części Mszy Nadziei – Missa Spei na chór mieszany i orkiestrę symfoniczną przez chór Psalmodia i orkiestrę Passionart pod dyrekcją Dawida Kusza OP. Utwór powstał z okazji Jubileuszu 10-lecia podniesienia przez papieża Benedykta XVI Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie do godności Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Wykonanie zainaugurował Dzwon Zygmunta, który bijąc tuż przed koncertem powitał zaproszonych gości, a w ramach obchodów odbyła się także Konferencja Rektorów Uniwersytetów Polskich.

W październiku 2020 roku Sebastian Szymański napisał utwór O orzchis Ecclesia na chór mieszany, trąbkę i organy do słów św. Hildegardy z Bingen, za który otrzymał nagrodę I miejsca w V Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim odbywającym się podczas XIV Festiwalu Twórczości Religijnej Fide et Amore. Prawykonanie utworu zostało zaplanowane na kolejną edycję festiwalu (2021).

6 grudnia 2020 roku w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie odbył się Koncert z okazji 40-lecia powstania NZS i NSZZ „Solidarność”, podczas którego miało miejsce prawykonanie (7 części) Missa Spei na chór mieszany i orkiestrę symfoniczną. Utwór wykonali: Chór Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie – przygotowanie Piotr Piwko, Górecki Chamber Choir – przygotowanie Janusz Wierzgacz, Chór Opery Krakowskiej, Orkiestra Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie, Sebastian Perłowski – dyrygent, Wojciech Trela – narrator.

***

Wykonania muzyki (wybrane)

 • Filharmonia im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie – XXIV Forum im. Witolda Lutosławskiego – Koncert kameralny – wykonanie utworu Dziwna Muzyka Wieczoru do słów Adama Mickiewicza (23.05.2021)
 • Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie – Koncert z okazji 40-lecia powstania NZS i NSZZ „Solidarność” – prawykonanie Missa Spei (06.12.2020)
 • Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Nowym Sączu – Koncert kolędowy – polskie kolędy w opracowaniu kompozytora (06.01.2020)
 • Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Dobrej – Koncert noworoczny – polskie kolędy w opracowaniu kompozytora (05.01.2020)
 • Wawel, Bazylika archikatedralna św. Stanisława i św. Wacława w Krakowie – wykonanie 4 z 7 części Missa Spei na chór mieszany i orkiestrę symfoniczną z okazji Jubileuszu 10-lecia podniesienia przez papieża Benedykta XVI Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie do godności Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie (16.10.2019)
 • Église Saint-Maclou w Rouen (Francja) – wykonanie Matko Pana Naszego podczas Festiwalu L’INEDIT Musique sacrée (07.06.2019)
 • Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu NFM (25-27.02.2019)
 • Muzeum Lubelskie – Koncert Polskiego Narodowego Chóru Młodzieżowego „Młodzi Młodym” (15.07.2018)
 • Sala Koncertowa Radomskiej Orkiestry Symfonicznej – Koncert Polskiego Narodowego Chóru Młodzieżowego „Młodzi Młodym” (14.07.2018)
 • Muzeum Okręgowe w Sandomierzu – Koncert Polskiego Narodowego Chóru Młodzieżowego „Młodzi Młodym” (13.07.2018)
 • Archikatedra św. Stanisława Kostki w Łodzi – Koncert Nowej Muzyki Sakralnej (03.06.2018)
 • Chip Davis Studio, University of Michigan School of Music, USA – Isomorphia – concert by Justin Snyder with music by Charvet, Debussy, Joyce, Raman, Raz, and Szymanski (16.04.2018)
 • Opactwo OO. Cystersów w Szczyrzycu (05.11.2017)
 • Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu (07.04.2017)
 • Świątynia Opatrzności Bożej w Warszawie (14.11.2016)
 • Kościół Ewangelicko-Augsburski Świętej Trójcy w Warszawie – KONCERT REFORMACYJNY. W programie utwory kompozytorów: Paweł Łukaszewski, Paul Mealor, Gabriel Faure, Arvo Pärt, Ola Giejlo, Stanisław Moryto, John Rutter, Sebastian Szymański (29.10.2016)
 • Köthen (Germany) – ‚Love surrounds us’ | Kai Schumacher, Piano und Elektronik | Werke von Pierre Jodlowski, Sebastian Szymanski, Lampshade (Arr.: Kai Schumacher), Moderat (Arr.: Kai Schumacher) – Köthener Bachfesttage (04.09.2016)
 • Alter Ratssaal, Baden-Baden (Germany) – Lecture-Recital // Europäische Komponisten zwischen Avantgarde und Popkultur (06.08.2016)
 • Bazylika Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej – Jubileusz 25-lecia Chóru Chłopięcego Bazyliki Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej (05.06.2016)
 • Bazylika Katedralna Świętych Michała i Floriana w Warszawie – XXVI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej Gaude Mater (08.05.2016)
 • Filharmonia Kaliska – I Ogólnopolski Konkurs Kompozytorski (29.01.2016)
 • Zamek Królewski w Warszawie – Jubileusz 100-lecia urodzin ks. Jana Twardowskiego (31.05.2015)
 • Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie – Koncert Prawykonań (08.05.2015, 09.05.2014)
 • Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku (22-23.09.2014)
 • Syreni Śpiew w Warszawie (16.10.2012)
 • Ratusz Miasta Legionowo – Koncert upamiętniający 33 rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Papieża (16.10.2011)
 • Kościół Najświętszego Zbawiciela w Warszawie – Koncert dziękczynny za beatyfikację ks. Jerzego Popiełuszki (13.06.2010)
 • Kościół pw Ducha Świętego w Legionowie – Koncert w 5. rocznicę śmierci papieża Jana Pawła II (28.03.2010)
 • Fabryka Trzciny w Warszawie (24.07.2009)
 • Klub55 w Warszawie – Projekt Opus Warszawski (07.05.2009)
 • Radio Kampus w Warszawie (06.05.2009)
 • Telewizja Polska w Warszawie – (06.05.2009)
 • Pałac Kultury i Nauki w Warszawie (07.12.2008)
 • Podziemia Kamedulskie w Warszawie – Jazzowe zaduszki (02.11.2008)

Publikacje nutowe

Śpiewajcie do słów św. Augustyna z Hippony na chór mieszany a cappella
Polskie Wydawnictwo Muzyczne
12 stron, 2020
ISMN 979-0-2740-3155-8

Śpiewajmy Polskę! 30 pieśni na na chór mieszany dla Polskiego Wydawnictwa Muzycznego (2018-2019).
Seria: Antologia Pieśni Patriotycznej
Wersja językowa wydania: pol

Utwory w publikacji:
z.1 ISMN 979-0-2740-2500-7
na melodię Kujawinka od poranka, sł. R. Suchodolski – Biała chorągiewka
sł. prawdopodobnie Wincenty z Kielczy – Gaude, mater Polonia
muz. K. Kurpiński, sł. J. Nepomucen Kamiński – Polak nie sługa
muz. K. Kurpiński, sł. J. Nepomucen Kamiński – Polonez rycerski
muz. É. Debraux lub J.D. Doche, sł. J. Mosen, przeł. J. Nepomucen Kamiński – Walecznych tysiąc

z.2 ISMN 979-0-2740-2973-9
muz. A. Münchheimer, sł. B. Bielawski – Czarny krzyżyk
muz. autor nieznany, sł. G. Ehrenberg – Gdy naród do boju
muz. W. L. Anczyc, sł.sł. W. L. Anczyc, K. A. Czyżowski – Marsz strzelców
muz. F. Tymolski, sł. L. K. Łubieński – Ostatni mazur
muz. J. Nikorowicz, sł. K. Ujejski – Z dymem pożarów

z.3 ISMN 979-0-2740-2974-6
muz. i sł. I.J.Paderewski – Hej, Orle Biały!
melodia ludowa, sł. W. Biernacki – Jedzie, jedzie na Kasztance
muz. L. Łuskino, sł. L. Łuskino lub B. Lubicz-Zachorski – Piechota
muz. J. Sierosławski, sł. W. Pol – Piękna nasza Polska cała
melodia ludowa, sł. R. Scholz – Warczą karabiny

z.4 ISMN 979-0-2740-2975-3
muz. i sł. K. Krahelska, pseud. „Danuta” – Hej, chłopcy, bagnet na broń
muz. W. Piątkiewicz, sł. K. Krumłowski – Jak długo w sercach naszych
melodia ludowa, sł. autor nieznany – Kajze mi sie podzioł
muz. H. Wars, sł. E. Schlechter – Lwów jest jeden na świecie
muz. Q. Mendoza y Cortés, sł. autor nieznany – Teraz jest wojna

z.5 ISMN 979-0-2740-2976-0
muz. M. Jezierski, pseud. „Karnisz”, sł. J. K. Markowski, pseud. „Krzysztof” – Mała dziewczynka z AK
muz. J. K. Markowski, pseud. „Krzysztof”, sł. M. Jezierski, pseud. „Karnisz” – Marsz Mokotowa
muz. S. Latwis, sł. B. Lewandowski, pseud. „Zbyszek” – Marsz Żoliborza
muz. M. K. Ogiński, sł. H. Szymulska – Polonez „Pożegnanie Ojczyzny”
muz. A. Panufnik, sł. S. R. Dobrowolski, pseud. „Goliard” – Warszawskie dzieci

z.6 ISMN 979-0-2740-2977-7
muz. A. Korzyński, sł. K. Dowgiałło – Ballada o Janku Wiśniewskim
muz. K. Klenczon, sł. J. Kondratowicz – Biały krzyż
muz. J. Wasowski, sł. J. Przybora – Dobranoc, już czas na sen
muz. L. Llach, sł.J. Kaczmarski – Mury
muz. W. Korcz, sł. J. Pietrzak – Żeby Polska była Polską
źródło: PWM

Hymn V Synodu Diecezji Tarnowskiej „Za Chrystusem” do słów s. M. Teresy Anny Izworskiej OSC w: V Synod Diecezji Tarnowskiej. Inauguracja, Wydawnictwo Diecezji Tarnowskiej Biblos, Tarnów, 21 kwietnia 2018 r.,
s. 34-36, ISBN 978-83-7793-578-1

Hymn V Synodu Diecezji Tarnowskiej „Za Chrystusem” do słów s. M. Teresy Anny Izworskiej OSC w: Pismo organistów diecezji tarnowskiej. Półrocznik, HOSANNA, Wydawnictwo Diecezji Tarnowskiej Biblos, Rok XIII, Tarnów czerwiec – listopad 2018 r., nr. 2(29)
wkładka nutowa, ISSN 1899-4687

 

Publikacje i praca naukowa

• Międzynarodowa Konferencja Naukowa: „Twórczość Wojciecha Kilara na tle sztuki współczesnej. Inspiracje i konteksty” (10.06.2021r.)
Prelegent.
Temat wystąpienia: Missa pro pace Wojciech Kilara w refleksyjnej perspektywie kształtowania postawy twórczej współczesnego kompozytora muzyki liturgicznej
Instytut Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego

Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kościelnych
Członek – kandydat
22.02.2021 r. Rzeszów / Opole

Ogólnopolska Konferencja Naukowa: Dialog w budowaniu środowiska społecznego (07.12.2020r.)
Członek Komitetu Naukowego i prelegent.
Temat wystąpienia: Dialogiczny wymiar muzyki sakralnej
Akademia Finansów i Biznesu Vistula, Filia Akademia im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku

Inspiracje w kompozycji sakralnego dzieła muzycznego w: Pro Musica Sacra. Czasopismo Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie poświęcone muzyce kościelnej, red. R. Tyrała, A. Zając, W. Delimat, E. Krupińska, D. Kusz.
Nr. 18, 2020,
s. 37-45, ISSN 2083-4039

Ogólnopolska Konferencja Naukowa: Nauczyciel i uczeń wobec współczesnych wyzwań edukacji (29.09.2019r.)
Członek Komitetu Organizacyjnego i prelegent.
Temat wystąpienia: Egzemplifikacja życiodajnej twórczo relacji kompozytor, nauczyciel-uczeń w muzyce sakralnej
Starostwo Powiatowe w Limanowej

Ogólnopolska Konferencja Naukowa: Od Teorii do Praktyki w Edukacji (18.05.2019r.)
Członek Komitetu Naukowego i prelegent.
Temat wystąpienia: Rezonans wiedzy muzycznej w praktyce edukacyjno-kompozytorskiej
Wydział Pedagogiczny Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku

• Ogólnopolska Konferencja Naukowa: Pedagogika i sztuka (20.11.2018r.)
Prelegent.
Temat wystąpienia: Twórcza relacja nauczyciela i ucznia w doskonaleniu warsztatu pracy kompozytora muzyki poważnej
Wydział Etnologii i Nauk o Edukacji
Centrum Konferencyjne, ul. Bielska 62, Cieszyn
Uniwersytet Śląski w Katowicach

Międzynarodowa Konferencja Naukowa: Wartości w życiu publicznym (27-28.09.2018r.)
Członek Komitetu Organizacyjnego i prelegent.
Temat wystąpienia: Muzyka w budowaniu jedności społecznej
Zespół Szkół Nr 1 w Limanowej, Starostwo Powiatowe w Limanowej

• Kulturowa funkcja muzyki sakralnej w perspektywie integralnego rozwoju osoby człowieka.
Artykuł wraz z dr Marią Szymańską znajdujący się w kwartalniku naukowym FIDES ET RATIO.
W trosce o rozwój. Ujęcie integralne.
Nr. 2(34)2018,
s. 317-328, ISSN 2082-7067

Ogólnopolska Konferencja Naukowa: Europejski wymiar edukacji polskiego nauczyciela (22.04.2018r.)
Członek Komitetu Organizacyjnego i prelegent.
Temat wystąpienia: Sylwetki wybranych twórców muzyki – nauczycieli kompozytorów młodego pokolenia
Wydział Pedagogiczny Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku

M. Szymańska, S. Szymański, Twórcza postawa człowieka wobec realizacji jego życiowego powołania w: Septuaginta pedagogiczno-katechetyczna,
red. A. Walulik, J. Mółka,
Wydawnictwo Akademii Ignatianum, WAM, Kraków 2017;
s.225-237, ISBN 978-83-7614-335-4

• Potęga Losu w wybranych utworach pasyjnych współczesnych kompozytorów muzyki sakralnej. Perspektywa personalistyczna, w: Człowiek-Edukacja–Społeczeństwo,
red. naukowa: M. Gogolewska–Tośka, M. Szymańska,
Wydawnictwo Akademii Humanistycznej im. A. Gieysztora, Pułtusk 2017;
s.215-232, ISBN 978-83-7549-310-8

Msza jako gatunek muzyki sakralnej w wychowaniu duchowym człowieka. Perspektywa personalistyczna.
Artykuł w kwartalniku naukowym FIDES ET RATIO.
Problematyka Transgresji i Transcendencji.
Nr. 2(30)2017,
s.187-197, ISSN 2082-7067

International Scientific Conference „Identity in Culture” (19-20.10.2017r.)
Członek Komitetu Organizacyjnego i prelegent. Temat wystąpienia: Identity of contemporary composer writing sacred music.
Limanowa District Authority Office, the Department of Andragogy and Pedagogical Axiology of the Institute of Educational Sciences of the Jesuit University Ignatianum in Cracow, Scientific Society EDUCARE and First Level Music School in Limanowa, Poland

Fourth Interdisciplinary Conference: Verbal, Visual and Scientific Narratives (04-06.09.2017r.)
Członek Komitetu Naukowego i prelegent. Temat wystąpienia: Narracja w muzyce.
Pultusk Academy of Humanities, Poland

Innováció, kutatás, pedagógusok. HuCER 2017 (25-26.05.2017r.)
Music Education Research.
Prelegent. Temat wystąpienia: Polish Contemporary Sacral Music.
Eötvös Loránd Tudományegyetem Pedagógiai és Pszichológiai Kar, Budapest, Hungary

Międzynarodowa Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa:
Edukacja XXI wieku – zagrożenia, problemy i perspektywy doby globalnej
 (13.05.2017r.)
Członek Komitetu Organizacyjnego i prelegent. Temat wystąpienia: Muzyka sakralna XXI wieku.
Wydział Pedagogiczny Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku oraz Towarzystwo Naukowe Educare.

Ogólnopolskie Seminarium Naukowe:
Twórczość w praktyce dydaktyczno-wychowawczej
 (26.04.2017r.)
Prelegent. Temat wystąpienia: Praktyczny wymiar nowej muzyki sakralnej.
Katedra Andragogiki i Aksjologii Pedagogicznej w Instytucie Nauk o Wychowaniu Wydziału Pedagogicznego Akademii Ignatianum w Krakowie.
Przewodnictwo: s. dr hab. Anna Walulik, prof. Akademii Ignatianum w Krakowie

Masterclasses|warsztaty dla Limanowskiej Orkiestry Kameralnej (22.04.2017r.)
Organizator i prelegent. Temat wystąpienia: Aleatoryzm jako jeden z elementów współczesnej muzyki sakralnej
Limanowa

Ogólnopolska Konferencja Naukowa: Muzyka w edukacji z cyklu: W przestrzeni edukacji i kultury (22-23.09.2016r.)
Członek Komitetu Organizacyjnego i prelegent. Temat wystąpienia: Muzyka sakralna w świetle twórczości własnej.
Poręba Wielka

II Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt. Proces i skutki transformacji społeczno-kulturowych w przestrzeni rodziny (28.10.2015r.)
Członek Komitetu Naukowego i prelegent. Temat wystąpienia: Muzyka w przestrzeni rodziny
Pruszków

Third Interdisciplinary Conference: Thinking Symbols (30.06-02.07.2015r.)
Gość honorowy i prelegent. Temat wystąpienia: Music as a symbol of communication
Pultusk Academy of Humanities, Poland

Passio Domini Nostri Jesu Christi (10.07.2013r.) – Światowa radiowa premiera pasji kompozytora.
Przewodnictwo dr Marvin Rosen (Columbia University), Radio WPRB, Princeton, New Jersey, USA

Międzykulturowa Wymiana Doświadczeń (11.03.2013r.)
Prelegent.
Konferencja naukowa odbyła się na Wydziale Pedagogicznym Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku.
Przewodnictwo: dr Anna Misiak – Prorektor ds. ogólnych Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku.

Wysoka Kultura – Śmierć Sztuki Sakralnej? (01.12.2011r.)
Prelegent.
Konferencja naukowa poświęcona rozważaniom dotyczącym współczesnych perspektyw sztuki sakralnej.
Przewodnictwo: ks. dr Szymon Tracz – zastępca dyrektora Instytutu Historii Sztuki i Kultury na Wydziale Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Motywy Paschalne Passio Domini Nostri Jesu Christi op.65 Józefa Elsnera,
Rocznik Słowo Krzyża 6 (2012), Katedra Teologii Krzyża i Duchowości Pasyjnej przy Papieskim Wydziale Teologicznym, Warszawa 2012, s.240-250.

Towarzystwo Naukowe EDUCARE – członek założyciel (Sekcja Sztuki)
(KRS: 0000484070)

Stowarzyszenie Autorów ZAiKS – członek zwyczajny Sekcji „A”
/Autorów Dzieł Muzycznych/

Związek Artystów Wykonawców STOART – członek zwyczajny

MUZYKA

© Sebastian Szymański 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone.